Teated kohapealt. IFA esimene päev ja hübriidkonverentsid

(1. osa siin - saabumine)

Maailm on saanud Upgrade´i. Sel aastal on kõik muutunud. Kui 1960ndatel peeti IFA-t kaheks jagatud Berliinis, siis aastal 2020 on seltskond jagunenud kaheks tehnoloogia järgi: ühed vaatavad pressikonverentse ja esitlusi virtuaalselt Online ülekannetega, teine väiksem seltskond on Messe Berlini messikeskuses Berliinis kohapeal.

Nüüd on IFA Special Edition erilisem kui kunagi varem. Kuid siia tulemine näitab, et normaalsus on võimalik, ütlesid korraldajad avamiskõnes. Üritusi on võimalik korraldada.

Kuid mitte enam sellises mahus ja samamoodi. Pool tundi enne avakõnet oli traditsiooniliselt rahvast ummistuv tee raudteejaamast messikeskuse silindrikujulise sissepääsu poole üsna inimtühi.

IFA

Turvalisus on siiski number üks, ütles IFA tegevdirektor Jens Heithecker, miks kohale palju vähem rahvast kutsuti. Temalt küsiti, miks mitte kogu üritus üldse virtuaalseks viia? Virtuaalsed kokkusaamised on okei, aga juba ära tüüdanud (exhausted). Ärikokkuleppeid sõlmitakse siiski silmast silma. Meedia vajab ka IFA-t, sest uusi asju peab saama lähedalt näha ja ise katsuda.

IFA pressikonverents.

Pressikonverentsi saalid on täidetud hõredalt 1,5 meetriste vahedega paigutatud toolidega, maskide kandmine saalis on tungivalt soovitatav (sõna "kohustuslik" siiski ei kasutatud). Maske kannavad siiski peaaegu kõik, ei kallistata, ei suruta kätt, "surutakse" küünarnukke. Tavaliselt hoitakse ka eemale, aga muidugi liiguvad sama riigi tuttavate ajakirjanike seltskonnad ka kambakesi ringi.

Eemalehoidmise võimalusi on palju, sest avarad hallid on üsna tühjad. Eksponentide saalist (mis käib Global Press Conference´i juurde ehk ajakirjanikele) leiab hiigelboksiga Huawei, siis on üks seksiteemalisete vidinate firma Satisfer, TP-Link oma võrguseadmetega, Tuya targad kodud, Fitbiti spordikellad, veel mõned boksid ja väga rohkem kedagi tuntud tegijatest ajakirjanike messipoolel füüsiliselt kohal polegi. Postkasti saabub siiski pressiteateid uute toodete väljatulemisest just IFA ajal.

Fitbit

Huawei

Suurde avamispressikonverentsi saali koguneb rahvast siiski pooleteisemeetriste vahedega päris palju, kuid hõredalt, aga ligi pooled kohtadest jäävad tühjaks.

Avaetteaste teeb gfu, IFA peakorraldaja. Organisatsiooni pikk nimetus on Tarbijaelektroonika Saksamaal Tutvustamise ja Edendamise Selts. IFA messi tehakse juba alates 1924. aastast.

gfu statistikast selgub, et koroonakriis on tarbijaelektroonika edendamisele kohati palju kaasa aidanud. Selleks pakutakse välja kolm teemat, mis valdkonnale edu tõid: work@home, eat@home ja entertain@home. Ehk siis tööta kodus (kõik kodutöö IT vahendid), söö kodus (nutikad kodumasinad) ja lahuta meelt kodus (kodukino, striiminguteenused, audio ja video kodus).

Neil kõigil tootesegmentidel läkski hästi. Veebikaamerate nõudlus kasvas näiteks 297%. Köögimasinate turu kasv oli üle 50%, sest kodus söögitegemine kasvas plahvatuslikult. Ka kodukino ja mängud said ka kõva tõuke, nii et tarbijaelektroonika tootjad-müüjad võivad aasta lõpuks isegi päris hea tulemuse saada, arvestades olukorda taustal. See raha, mis jäi turismitööstusele kulutamata, läks paljuski tarbijaelektroonika ostmiseks.

Ärianalüütika ettevõte GfK astub üles järgmisena. GfK tähendab "Growth from Knowledge" ja seda ettevõte tahabki pakkuda. Turuanalüüsi aitab teha tehisintellekt ja masinõpe.

Firma tegevjuht Peter Feld ütleb, et turu jaoks oli koroonakriis päris palju muutev. Ligi 83% tarbijatest muutsid koroonakriisi ajal oma tarbimis- ja ostuharjumusi. Seda tehti väga lühikese ajaga. Palju muutusi ongi jäänud siiamaani püsima. See mõjub mõnedele majandusharudele laastavalt, teistel jälle on läinud ootamatult hästi.

GfK-st on saanud samuti kiirete muutuste tuules uuringufirmast pigem tehnoloogiaettevõte. „Gfknewron” on GfK patenteeritud tehisintellektiga töötav tarkvaraplatvorm, mis pakub usaldusväärsetel andmetel põhinevaid kiireid turusoovitusi.

Pakkudes tänavuse IFA 2020 Special Editioni jaoks turuülevaadet, näitasid andmed, et ülemaailmse tehniliste tarbekaupade (TCG) turu väärtus, välja arvatud Põhja-Ameerika ja Lõuna-Aafrika Vabariik, langes COVID-19 tõttu jaemüügi seiskamise ajal. Kuid ülemaailmse müügi langus oli siiski ainult 5,8 protsenti. Võrreldes teiste tööstusharudega oli see suhteliselt väike langus, kuna turg kosus suurenenud koduste vajaduste tõttu. Ostma hakati rohkem e-poest.

Keynote Qualcommilt - virtuaalne

Qualcommi esindajat kohale ei tulnud ja sai vaadata salvestatud Keynote´i - online jälgijad oma pisikeselt arvutiekraanilt ja kohapeal olijad ligi sada meetrit pikalt seinaekraanilt.

Qualcomm hakkab tegema Live Nationiga koostööd. Jutt on taas sellest, et 5G tuleb ja muudab oluliselt maailma. Qualcomm aitab millimeeterlainetel andmesidega Live muusika kontsertidel andmesidet suurtele rahvahulkadele tagada (kui saab jälle olla tihedalt ja massidena väikesel alal koos). Usutakse, et väga suured Live kontserdid tulevad varsti tagasi. 5G tehnoloogia sobib nendele konsertidele ideaalselt, sest vahemaad on väikesed (millimeeterlaine kaugele ei levi), kasutustihedus aga väga suur. Millimeeterlained aitavadki massiivsete andmemahtude liigutamisel.

Kuid see on vaid väike näide 5G kasutusvõimalustest tulevikus, lisab Qualcommi president Cristiano Amon.

120 operaatorit maailmas investeerivad praegu mmWave´i, millimeeterlaine 5G võrgus aitab tiheasustuse kohtades ühenduste loomisel. Soome mainitakse ka jälle esimeste seas ära, kes uut tehnoloogiat kasutama hakkab.

Audio on samuti oluline, 45% koju töötama jäänud inimestest pidasid audiot tähtsaks, et olla kodus produktiivsem. Qualcomm Adaptive ANC – adaptiivne mürasummutus aitab heli paremaks muuta ja ümbritsevaid taustahääli efektiivsemalt eemaldada, ilma et see muusika kvaliteeti mõjutaks.

Qualcommi uus Snapdragon 8cx Gen2 5G platvorm on mõeldud mobiilsetele seadmetele ning lubab arvuteid akult mitu päeva kasutada ja AI kiirendab tegevusi. Kiibistik toetab kuni 32 MP kaamerat, mis on kuhjaga rohkem, kui ükski praegune sülearvuti veebikaamera.

AI aga aitab veebikaamera pilti kohendada, nihutades näiteks inimese pilku selliseks, et kaamerat kuskil ekraani servast vaadates poleks pilk maas või laes, vaid et videost oleks näha parem ja otsesem silmside – nagu vaataks otsa.

Acer näitab Qualcommi esitluses ka esimest oma Qualcommi 5G-ga sülearvutit.

Microsofti kahe ekraaniga Surface´i mobiilset seadet näidatakse ka, mis kasutab Qualcommi kiipi.

Surface

See on praegu Amoni üks lemmikseadmeid.

LG pressikonverentsil vahelduvad virtuaalsed ja reaalsed esinejad

Seda formaati nimetatakse hübriidpressikonverentsiks. Mõni esineja astub lavale, mõni saadab videoläkituse.

LG pressikonverents

LG tutvustas oma tehisintellektiga kaamera lahendust, mille juures pakuti ka haigeks jäänute tuvastamist termokaameraga, mida Eesti koolid juba kooliaasta eel taga otsisid.

LG on ehitanud Lõuna-Koreas Smart Home´i ehk targa kodu, kuhu on ühendatud kõik targa kodu masinad ja energialahendused, neid saab juhtida suurtelt paneelidelt seinal.

Lõunapaus. Maskid rebitakse eest.

Lõuna ajal ei saa muudmoodi, kui tuleb maskid eest võtta. Tänavatoidu masinate juurde laseb seltskondi ükshaaval teenindaja läbi aiavärava. Sees koridorides on lettide juurde siiski väikesed sabad kogunenud. Kui Air Baltic pelgas lennukis isegi sularaha, siis siin veel letil mündid kõlisevad. Pool päeva on möödas, paljud on juba järjekorras oodates maskid eest rebinud. Aga pressikonverentsid pole veel läbi.

IFA kuulutab välja parimad

Esimesel päeval kuulutas IFA tegevdirektor ja CE Hiina esimees Jens Heithecker välja tänavuse IDG Asia korraldatava IFA tootetehnoloogia innovatsiooni auhinnasaajad. Välja valiti üheksateist innovatiivset toodet juhtivatelt elektroonikatoodete brändidelt nagu HONOR, Midea, Panasonic, Samsung ja Siemens. Auhinda jagatakse igal aastal

Võitjate nimekiri on ilma kommentaarideta selline (esikohad ehk kuldpreemiad):

Multifunktsionaalse toidu värskena hoidmise külmiku eest

 • Siemens KF96FPB50C

Tervisetehnoloogia innovatsiooni eest

 • Electroluxi külmik EHE4809GDS

Pesemis- ja kuivatustehnoloogia innovatsiooni auhind

 • Siemens XQG100-WN54B2X00W

Disainiinnovatsioon televiisorite kategoorias

 • CHiQ 75Q7ART 8K

QLED displeitehnoloogia auhind

 • SAMSUNG QLED 8K Q950TS

Uuendusliku sülearvuti auhind

 • AU MagicBook Pro

Rõivaste hoolduse innovatsiooniauhind

 • SAMSUNGi AirDresser

Kantava seadme innovatsiooniauhind

 • AU Vaata GS Pro

Nutikate köögilahenduste auhind

 • Midea Ifamily

Pilditöötluse tehnoloogia innovatsioonipreemia

 • Sony Alpha 7S III

Kasutajakogemuse innovatsioonipreemia

 • Midea kliimaseade KFR-35GW / BP3DN8Y-XT100 (1)

Kuvari Nano-IPS-i rakenduste eest innovatsioonipreemia

 • LG 27GN950

Desinfitseerimistehnoloogia innovatsioonipreemia

 • Panasonicu pesumasin NGA5E

Veepuhastustehnoloogia

 • PHILIPS AquaShield AWP1830 / 93

Õhupuhastustehnoloogia

 • Panasonic JX2 seeria

Jääkohvi tehnoloogia innovatsiooniauhind

 • De’Longhi D3G SB

Uuendusliku displeitehnoloogia auhind

 • BOE paindlik OLED täisekraaniga ekraan

Nutika puhastustehnoloogia innovatsiooniauhind

 • iRobot Roomba®s seeria

Nutitelefoni kaameratehnoloogia innovatsiooniauhind

 • TECNO CAMON 16 Premier

TCL alustab pressikonverentsi samuti targa kodu asjadega

Tundub, et praegu kestab veel edasi see aeg, kui tahetakse kasutajad kõigi oma vidinate ja kodumasinatega "oma boksi" meelitada. Kõik ühest kohast, ühe tootja juurest. Kuigi koduseadmetega pole asi enam õnneks nii 100% tootjas kinni kui varem. Messihallis oli näiteks ka Tuya, kes teisel päeval esineb ja kes pakub vaba platvormi erinevate tootjate seadmete ühendamiseks ühte targa kodu süsteemi.

TCL on USA-s nr 2 teleribränd. Austraalias nr 1. Prantsusmaal 3. kohal. Mujal vist tagapool, aga Suurbritannias oli kasv 100%.

Eestis on ka TCL-il esindus ja seda tootjat teatakse teleritootjana siin tõesti. Muidu teeb ka soundbar´e (sai selle eest disainiauhinna) ja 2020. aasta lõpus tulevad uued TCL-i kodumasinad.

Saame teada, et telerite kolm trendi on praegu

 • 5G
 • WiFi 6
 • 8K

TCL teeb veel micro LED-idega taustavalgustust teleripaneelidele, mis tagab dünaamilisema ja kontrastsema pildi ning näitab ka uut inkjet OLED tehnoloogiat, mille eesmärgiks samuti ikka pilti aina paremaks muuta.

TCL-i mõnedel teleritel on ka pop-up kaamera, mis sõidab ülaservast välja ning millega saab teha videokõnesid või selfie´sid ja postitada sotsiaalmeediasse.

TCL-i mobiilid eristuvad teistest tagaküljele pikka rivvi paigutatud kaameratega.

Esitletakse ka esimest TCL-i tahvlit 10TAB 249 € ja selle võimsamat versiooni 10TAB Max 299 €. Tahvel hoiatab, kui ekraan on silmadele lähemal kui 25 cm. See on eriti vajalik omadus lastele silmade kaitseks.

Aku on 8000 mAh mahutavusega, videot mängib sellega 8 tundi. 

TCL NXTPAPER ekraanitehnoloogia on nagu uus elektrooniline paber. See peegeldab päikesevalgust ja kasutab seda ära ekraanikujutise tekitamiseks, mitte ei kiirga ainult ise valgust.

TCL tuletab meelde, et tegi sel aastal ka lahtirullitava ekraaniga, mitte volditava ekraaniga mobiiltelefoni.

TCL Project Archery 3.0 on prillid kino vaatamiseks justnagu suurelt ekraanilt.

Vaata kodust lahkumata

Xtended Space

Sisu poolest saab kõigist ettekannetest ülevaate ka kodust lahkumata. Selleks on IFA teinud efektse virtuaalruumi Xtended Space. 

Vaata siit.

Berliinis on praegu soe, päeval päike ja 22-24 kraadi. Ühistranspordis ja avalikes siseruumides (nt poes) tuleb kanda maski ja hoida distantsi 2 meetrit. Hotellides on samuti maski kandmine väljaspool tuba kohustuslik, lifti tohib minna üks inimene korraga ja hommikusöögi buffees opereeritakse nii maski kui kilekinnastega. Koroonaindeks on hetkel 21,1. Siiski saab Euroopa Liidust takistusteta sisse, välja arvatud üksikud piirkonnad, mille nimekirja leiab siit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.