Windows tahvli nahas: Lenovo Thinkpad 10

Just hetk enne Lenovo Thinkpad 10 testimist tabasin end mõttelt, et sülearvutil on küll hea diivanilt tööd teha, aga külili visates ikkagi ebamugav kasutada. Ja just siis tuligi Windows tahvli nahas – Thinkpad 10, millega ongi paras isegi selili/külili visata ja oma Windowsi-asju edasi teha. Kuid eks Windowsiga tahvel ole ka muuks asjaks hea.

Kui süle- ja lauaarvutis on Windows, mis mõnikord kipub aeglaseks jääma, siis loomulikult on esimene kiusatus testida ka tahvli kiirust. Metro-kasutajaliides on puutetundliku ekraaniga muidugi mugav ja ka liigub pealtnäha väga kiirelt. Siiski on kohati tunda õrnalt androidilik viide peale sõrmeviibet ekraanil. Kuid ainult õrnalt. Vasakult küljelt leiame täiemõõdulise füüsilise USB-pesa ja sinna saab ühendada näiteks hiire. Jah, hiir töötab, selles pole kahtlust, kuid hiirgi on õrnalt uimane. Siiski mitte talumatult või tööd takistavalt.

Muidugi tuleb uue testseadmega algatuseks kokku puutuda Windowsi omapäradega: kiirelt on vaja installida 14 uuendust, kogumahuga ligi 600 MB. Kui kiirelt vaja, mis siis ikka – paneme tahvli niikauaks nurka (mitte-USB otsaga laadija taha) ja mõtiskleme selle üle, milleks ikka seda seadet võiks vaja olla.

Nagu nimetatud, on kümnetollise ekraaniga tahvel mugav külitamiseks ja näiteks e-raamatu või veebi lugemiseks. Etteruttavalt – testisime ka Youtube´i full-HD videot ja mängis tõrgeteta. Hääl, mis kahest kõlarist tuli, oli tahvli kohta üllatavalt selge ja vali.

Videovõimekus on sel pisikesel seadmel tavakasutaja jaoks üsna hea. Graafilisi mänge siiski ei maksaks selle peal õhinaga mängima tormata - jooksevad, kuid võib-olla nii kiirelt, kui täisvereliselt arvutilt oodatakse. Ja mõnikord ei jookse ka (väidetavalt, ei testinud). Kaasas on dokk – kasulik lisaseade. Just seda on vaja tahvli arvutiks muutmisel. Paned alusele, seisab püsti nagu ekraan ja külge saab ühendada hulga lisaseadmeid. Olemas on ka (üsna kallis) klaviatuuridokk, mis lisab klaviatuuri ja puuteplaadi hiire jaoks.

Kuid kõigepealt püstiasendis hoidvast dokist. See on nagu alus, mis hoiab ekraani kerge kalde all ja pakub kaht USB 3.0 porte, täismõõtmetes HDMI pesa ning juhtmega võrku. Lisaks dokk laeb tahvlit ja lubab ühendada külge teise ekraani, suurema.

Räägime aga sellest ka, milliseid pesasid tahvel ise sisaldab. Kui muidu tahvlid üsna koonerdavad USB-pesadega, siis Thinkpad 10-l on täismõõtmetes USB 2.0 täitsa olemas. Selles töötavad enamus Windowsiga töötavaid seadmeid – testitud sai hiiri, USB-klaviatuure (nii traadiga kui traadita) ja printereid. Lisaks on küljes micro-HDMI, audiopesa ja microSIM- ning microSD-sahtlid. Enamus pesasid on muide kaitsva luugi all, mis pikendab seadme tööiga, kuid muudab kasutamise ebamugavamaks.

Inteli Atom-protsessor 1,6 gigahertsiga ei ole sülearvutite maailmas teab mis tegija, kuid tahvlis tundub esialgu enam-vähem piisavalt kiire. Suurema koormuse ja multitaskinguga ning paljude lahtiolevate brauseriakendega aga hakkab ka 4 GB mälu märku andma, et täisvereline Windows 8.1 jookseks siiski suurema mälumahu juures sujuvamalt. 128 GB SSD-ketas on  kiire ja nii õhukese ning kerge tahvli juures ainuvõimalik variant nn kõvakettaks. 1920 x 1200 piksline ekraan teeb sülearvutitele enamasti silmad ette – ikka veel rabelevad ultrabookid kuskil allpool Full-HD piiri. Kuhu see kõlbab.

Esikaamera (2 MP) ja tagakaamera (8 MP) on igapäevapiltniku jaoks piisavad, tagaküljekaamera võtab üsna hästi üles ka hämaras ja lähedalt pildistatud objekte, mistõttu võiks see kasulik olla ärikasutajale näiteks jooniste ja dokumentide ülesvõtteks. Ka panoraamfoto funktsioon on olemas, aga eriti seadistusvõimalusi pole. Samas on Windowsi äppide turult võimalik leida ka vingemaid ja seadistatavamaid kaameraid kui kohe sisseehitatu.

Atomi protsessor on hea energiasäästja ning nii õnnestus tahvliga tegutseda üllatavalt kaua – terve tööpäeva ja isegi natuke järgmise tööpäeva hakul. Samas on Microsofti enda Windows-tahvel Surface Pro 3 tunduvalt võimsam: Intel Core i5 protsessoriga ja 8 GB mäluga. Kuid akule sellised võimsad komponendid nii hästi ei mõju ja Lenovo tahvel kestab kauem. Kui veel Surface Pro 3-ga võrrelda, siis viimane on ka poole kallim.

Kui vaadata tahvli kergust, paksust ja sellesse surutud võimsust, siis on tegemist hea kombinatsiooniga teatud olukordades, kus on vaja kätte haarata täisvõimalustega Windows PC. Seda just Thinkpad 10 ongi, mis siis, et klaviatuurita (aga meenutame, et Lenovo pakub ka klaviatuuridokki).

Kui aga klaviatuuri pole, siis tuleb Desktop-režiimi kasutades visata kivi Microsofti kapsaaeda – kumb siis on Windowsi kasutamiseks parem, kas suurte ikoonidega Metro või hiirega kasutatav Desktop? Kaks keskkonda paralleelselt tekitavad kasutajas segadust ja Metro meeldetuletused on Desktopi režiimis vaadates uimasevõitu.

Igapäevase jõulise kasutaja jaoks on Thinkpad 10 ehk liiga lahja oma riistvaravõimekuse poolest, kuid eriolukordadesse ja mobiilseks kaasaskandmiseks peaaegu et ideaalne. Kui veel vaja tahvlis jooksutada oma spetsiifilisi rakendusi, siis on Thinkpad 10 vaata et parim seninähtutest (Surface Pro 3 ehk on veel vingem, aga liiga kallis). Igatahes – eriolukordadeks ja mugavaks mobiilsuseks sobib, lausa süleriasendajaks ehk päris mitte, kui nõudmised pole just keskmised või alla selle.

 

TEHNILISED ANDMED
Hind: 985 eurot (ID-kaardi lugeriga, ATEA)

Protsessor: Intel Atom Z3795, 1,6 GHz (turbo kuni 2,4 GHz)
Graafikakaart: Intel HD Graphics 4600
Ekraan:  10,1-tolline, 1920 x 1200 pikslit, IPS, 10 puudutust korraga
Operatsioonisüsteem: Windows 8.1
Mälu: 4 GB
Kõvaketas: 128 GB, SSD
Kaamerad: taga 8 MP, ees 2 MP
Aku: Li-Po, 33 Wh, kuni 10 tundi
Traadita ühendused: WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0, 4G
Pordid: micro HDMI-out, USB 2.0, microSD, audio jack, digitizer socket, microSIM
Mõõtmed: 25,65 x 17,68 x 0,89 cm
Kaal: 600 grammi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.