Aastane test: Nokia Lumia 800

Kolmas aastase testi telefon meie laboris oli Windows Phone 7-ga Nokia Lumia 800. Alustasime 5. mail 2012, lõpetasime aasta hiljem.


Ja ongi kõik: Microsoft paneb Windows 10 Mobile´i poe aasta jooksul täielikult kinni

Microsoft Lumia 640 XL.

Microsoft on nüüd lõplikult otsustanud, et alguses "iPhone´i ja Androidi killeriks" plaanitud mobiiliplatvorm Windows Phone ehk viimase nimega Windows 10 Mobile on lõplikult eluõhtule jõudnud. Selle aasta detsembris tõmmatakse uuendustelt juhe seinast ning Microsoft soovitab ametlikult kas IOS-ile või Androidile üle minna.

Nokia Lumia 800 pikk test: aasta hiljem

Kümme päeva rohkem kui aasta tagasi alustas AM Nokia Lumia testi - algas kõik sellest, et ülikiirelt tühjeneva akuga isend vahetati parema vastu välja.

Nüüd, 16. mail 2013 võib öelda, et vahetatud telefon on selle (esimese) aasta hästi vastu pidanud. Pole isegi aeglasemaks läinud ja akugi kestab endiselt ühe päeva. Kui aga matkale minna ja kellad-viled (sealhulgas GPS ja WiFi jagamine) sisse lülitada, siis päris õhtusse ei vea. Päeva pikendamiseks aitab lisa-akust päikesepaneeliga.

Kohe esimestel päevadel Hiinast USA sentide eest tellitud Lumia kena kaitsekest kulus ära poole aastaga. Siis sai ümber pandud originaalkomplektis kaasasolnud kummine kate ja see on tõesti vastupidav: nii telefon kui kate ise on siiamaani kriimudeta.

Windows Phone 7.8 - ekraanikinnisvara reform

Seda võiski arvata - kui Nokia Lumia 800 aastasest testist kaua ei kirjuta ja siis tuleb juttu, et Windows Phone 7.8 uuenduse tulek on kõvasti viibinud, siis kohe peale kõige selle kirjapanekut uuendus tulebki.

Peale umbes paarikümneminutist uuenduste saabumist ja paigaldamist (neid oli päris mitu, oma seitse tükki) sai telefon restardi ja oligi valmis Windows Phone 7.8 uute omaduste kasutamiseks. Viimane suurem "vana" Windows Phone 7 versiooniuuendus väga palju põhimõttelisi uuendusi ei toonud, kuid tavakasutaja jaoks on need ikka üsna nähtavad, kuigi sisult vaid kosmeetilised.

Endiselt Windows Phone 7.8 ootel (mis 2014 juba hääbub?)

Täna võis jälle Zune´ist lugeda, et Windows Phone 7.5 on see kõige uuem võimalik operatsioonisüsteem, kui Lumia 800 arvutiga ühendada. Jaanuaris Nokia poolt teatatud uuendused on siiamaani jäänud tulemata.

Windows Phone Update 7.10.8862.144 ehk rahvasuus tundtud ka kui Windows Phone 7.8 on siiski venima jäänud, nagu selgub, Microsoft parandab üht vahepeal ilmnenud tarkvaraviga. Saksamaal peatati veebruari lõpus samuti Windows Phone 7.8 uuenduste väljalase. Nüüd ootame kõik koos.

Windows 8 äppide konkursile oodatakse osalejaid

Windows 8 äppide hulk on võrreldes Androidi või IOS-iga veel kaduvväike, kuid Microsoft loodab sellest hoolimata, et kõik olulised ja vajalikud äppid sellele platvormile oma versiooni saavad. Selleks, et me kodumaiseid äppe ei peaks liiga kaua ootama (või üldse ilma jääma), kuulutati veebruaris välja konkurss Windows 8 äppidele koos kopsakate auhindadega.

Kuni 21. aprillini toimub mobiilsete rakenduste loojatele Windows 8 äppide arendusvõistlus. Võitjad selguvad viies eri kategoorias – parim äpp, parim mäng, parim tudengi loodud äpp, parim haridus- ja parim kohalik äpp. Lisaks valitakse välja rahva lemmikäpp läbi avaliku hääletuse Facebookis.

HTC Windows Phone 8S - käed küljes ja lisaks Windowsitelefonide jõudlustabel

HTC Windows Phone 8S-i disain pole midagi väga uut, HTC on sarnase välimusega telefone varemgi teinud. Aku pole vahetatav. Micro-SIM ja ka micro-SD kaardi pesa on allservas oleva luugi taga olemas, SD kaardi võimalust esimestel Window Phone´iga telefonidel alguses ei olnud ette nähtud.

Paraku saab sinna kaardile vaid oma pilte, videosid ja dokumente salvestada, rakendused peavad püsima telefoni enda mälus. Mälu aga on telefonil vaid 4 GB, sellest ralkenduste jaoks vaba kõigest 1,3 GB, seega palju just ei mahu.

Tegu pole muidugi ka kalli tipptelefoniga, hinnad algavad 275-st eurost.

Nokia Lumia 800 - talviselt rahulik

Nokia Lumia 800 aastane test, mis algas eelmisel kevadel, on jõudnud talvisesse rahusse - tarkvarauuendusi pole, kõik, mis on installitud, töötab nagu ikka ja tõrkeid pole ka juba ammu olnud.

Talvine rahu tähendab ka seda, et ega suuri muudatusi enam vana Windows Phone 7-ga ei olegi tulemas. Kõik see meenutab kunagist HTC HD2 aastast testi: just siis, kui telefoni test algas, otsustati vana Windows Mobile ajaloo arhiivikasti visata ja edasi minna uue, vanaga mitteühilduva platvormiga. Nüüd on Windows Phone 7 pealt 8-le minekul samamoodi läinud, kuid Windows Phone 7-le tehakse visalt rakendusi edasi. Kui kaua - seda ei tea, kuid ilmselt mitte enam väga kaua. Kõik kolivad Windows Phone 8 peale. Kuid meenutades veelkord HTC HD2 testi - ega see telefon pole veel surnud. Just eelmise aasta lõpul pandi vanale HTC veteranile peale Windows Phone 8. Androidi uusimatest versioonidest ei maksa rääkidagi - need porditakse juba enne, kui Androidiga telefonid ise selle saavad.

Nokia Lumiasse pidama jäänud rakendused

Nokia Lumia 800 aastases testis ei ole vahepeal väga palju toimunud - telefon töötab tõrgeteta, kõik vajalik toimib ja see, et igal õhtul peab akut laadima, on ka juba harjumuseks saanud.

Vaatame, mis rakendused Windows Phone 7 rakendustepoest on telefoni pidama jäänud. Varsti läheb seal kõledaks, kui arendajad Windows Phone 8-le pühenduvad, aga sinna on ehk mõni aasta veel aega, kui see vana Phone 7 platvorm päris välja surema hakkab. Aga nüüd tähestiku järjekorras.

Nokia kauaoodatud uuendus Lumiale saabus Eestisse

Tundub, et tarkvarauuendusi saadetakse riikidesse mitte üle interneti, vaid laevaga üle ookeanide. Ja siis ka läheb uuendus tee peal mitu korda kaduma. Juba juunis lubati, et kohe saabub Nokia Lumia telefonidesse tarkvaravärskendus, mis aitab Windows Phone 7-ga Nokia telefonid järele teistele platvormidele, pakkudes mitmeid uusi omadusi (uusi Lumiate jaoks). Näiteks üks olulisimaid, milleta suvel oli raske hakkama saada, oli mobiilse interneti jagamine üle WiFi ehk WiFi hotspot (Nokial menüüs seadete all "internet sharing"). Suvi möödus ja Nokia uuendust ei tulnudki.

Täna hommikul aga teatas Lumia 800 reipalt, et aeg on ühendada telefon arvuti taha ja Zune käima tõmmata - midagi on Nokial varuks. Oligi seesama kauaoodatud uuendus. Lõpuks ometi! Eks sügisel võib ka vaja minna interneti jagamist üle mobiili. Nokia Lumial on ju see pisike SIM-kaart nagu iPhone´idel ja uuematel HTC-del, mida USB-modemitesse ilma ebamugava adapterita ei topi. 

Nokia Lumia hea ilmarakendus

Sajab, sajab, sajab. Selle jaoks pole ilmarakendust vaja. Aga ikkagi - hea ju teada, kas tõesti ka ilmaennustajad on sama meelt nagu aknatagune pilt näitab. Äsja oli just juttu Windows Phone 7 ilmarakendustest ja ükski ei tundunud nagu ideaalne, aga nüüd on olukord muutunud. 

Laadisin omale Nokia Lumia 800 jaoks uue ilmarakenduse - Marketplace´is leidus selline, millel nimeks WeatherLive. Jah, see on küll tasuline ($1,49), aga ei maksa ju peaaegu midagi ja eriti kokkuhoidlik saab vabalt ka tasuta varianti kasutada, vajutades "Try". Sel juhul tuleb ära kannatada reklaamid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.