Silm puhkab: e-luger PocketBook 623 aitab paksud raamatud õhukesse taskusse

Kergetel, silmasõbralikel ja akusäästlikel e-lugeritel on tülikalt raskete ja lühikese akukestvusega tahvelarvutite kõrval täita oma roll lugemisharjumuse hoidmisel. Meie kätte jõudis testimisele PocketBook 623, mis on 6-tollise ekraaniga e-luger.

200-grammine seade just igasse taskusse ei mahu, aga mõõdud on siiski piisavalt mugavad - 7-tollised tahvlid kipuvad ju kaaluma juba ligi 300 grammi ning nende puhul on ka suurde taskusse mahtumine üsna lootusetu.

Kuuetolline ekraan on aga mõõdukalt ideaalses vormis, et veel suurde taskusse mahtuda, aga samas mitte liiga lukuauk, nagu on telefonist raamatute lugemine.

758x1024 mustvalge piksliga ekraan saab üldiselt raamatutega hakkama, aga ega see 212 punkti tollile midagi väga suurepärast ka muidugi pole. Kõik oleneb ka raamatutest, mis kätte satuvad - PDF’ide detailsus võib teinekord natuke silmale ebamugavaks jääda, sest veidi sisse suumimist vajades kipub luger näiteks leheküljenumbreid eraldi tühja lehena näitama. EPUB-i vorminguga on lood paremad.

Selle lugeri suuremaks eeliseks raamatupoehiiu Amazoni sarnaste seadmete (seeriast Paperwhite) ees on mälumaht - seadmel on 4 GB püsimälu (ja mikroSD mälukaardi koht kuni 32 GB lisamälule). Kasutatav on seega üle 3 GB “riiulipinda” ehk Amazoni analoogist pea kolm korda rohkem. Lugeril on Dropbox’i tugi - sellega saab siis mugavalt “üle õhu” raamatuid laadida. Samas Wifi-ühendus pole üldiselt püsiv, vaid tuleb aeg-ajalt oma soovil sisse lülitada, et tarkvara uuendada või raamatuid laadida. Erinevalt Amazon Paperwhite’ist on seadmel ka nupud - “kodu”, vasakule, paremale ning menüü. Neist on vanakoolikasutajana teinekord mugavamgi lehekülgi vahetada, kuid ekraan ise on ka puutetundlik - servad vahetavad lehekülge edasi, alumised nurgad aga tagasisuunas.

Ülemine parem nurk paneb vahele järjehoidja ning ülemine vasak nurk viib tagasi raamatukokku.

PLUSSID ja MIINUSED

+ kerge kaal
+ 4 GB püsimälu

- punkte tollile võiks rohkem olla
- meilide ja veebilehtede vaatamine on ebamugav

E-luger on veidi vastuoluline seade - see on tõepoolest luger ehk seade lugemiseks. Nutitelefoni või tahvelarvuti funktsionaalsust sellest oodata ei tasu, aga lugemist pakub see tõesti silmasõbralikult ja on kergem käes hoida. Samas tahvelarvuti on tunduvalt universaalsem seade, pean siinjuures silmas 7-tolliseid mudeleid. 10-tollised ja üle 500 grammi kaaluvad tahvelarvutid ei ole enam piisavalt kerged, et neid mugavalt lugemiseks kasutada, aga ligi 300 grammi kaaluvad 7-tollised lähenevad juba piisavalt e-lugeritele: pole liiga palju raskemad, neid saab veel mugavalt ühe käega hoida, kuid värviline ekraan on silmadele väsitavam.

Samas meililugemine e-lugeris on üsna piin (kuid vanemat tüüpi lihtsate kasutajaliidestega tehtav), mustvalgeid veebilehti nagu Wikipedia annab ka sirvida, kuid vähegi kujundatud lehtedel võib pilt üsna häirida. Tänapäevased üleküllastatud uudisteportaalid laadivad ilmatuma aja ja on väga ebamugavad sirvida isegi mobiiliversioonis, mille e-lugeri brauser peale sunnib. PocketBooki brauser ei ole väga hästi seadistatav - võimalusi oma lihtsustatud kujunduse CSS’i kasutada sealt n ei leia, mis samas mustvalgel ekraanil hea oleks. Kui aega on, siis brauser kuvab pildid täitsa kenasti, aga aegajalt kiirustades (nt kerimise käigus) seade seda ei tee ja pildid jäävad liiga tumedad.

PocketBookil on ka oma rakendused - näiteks saab mängida malet, arvutada, lahendada sudokusid, lugeda RSS-voogusid või kõrvaklappide kaudu muusikat kuulata. Sõnastikest on kaasas Websteri 1913. aasta seletav sõnastik ja mõned inglise-saksa ja inglise-hispaania, inglise-vene, inglise-läti ja inglise-leedu väikesed sõnastikud.

Muidugi on e-lugerite üheks fookuseks raamatute sisuteenused - nt PocketBooki raamatupood BookLand ei tahtnud aga üldse koostööd teha. Põhimõtteliselt toetab seade ka teatud raamatute kaitsemehhanisme, aga endal ühtki sedasi DRM’iga kaitstud raamatut käepärast polnud, nii et otseselt testida ei saanud.

PocketBooki üheks selgeks eeliseks on ka madalam hind, kui suurtel telefonidel või korralikematel tahvelarvutitel, aga agressiivsel tahvlimüügi soodustuste ajastul ei pruugi see ka väga suurt eelist enam alati anda. Sellegipoolest oli PocketBook päris mugav vahend näiteks arvutiõpikute lugemiseks. Üks selge pluss on keskendumine ühele eesmärgile - lugemisele. Seega võib PocketBook pakkuda täitsa head alternatiivi pere lisaseadmeks (kui tahvelarvuti rändab JÄLLE! naise või lapse kätte) või inimesele, kes leiab, et saab oma liikvelolemise asjad korraliku 5-tollise telefoniga tehtud, aga oleks midagi vaja veel mahukama info lugemiseks.

MADIS VESKIMEISTER

Seadme andis testimiseks ALSO Eesti

TEHNILISED ANDMED
E-luger PocketBook 623

Hind: 155,30 eurot (Galador)
Ekraan: puutetundlik, 1024 x 758 pikslit, 16 halli tooni, diagonaal 15,24 cm (6")
Mälu: RAM 128 MB, välkmälu 4 GB, mälukaart kuni 32 GB
Protsessor: Freescale, 800 MHz
Kalender: jah
MP3-mängija: jah
Traadita võrk: 802.11b, 802.11g, 802.11n
Aku: LiPo, 1000 mAh, 8000 lehte
Tehnoloogia: E Ink Pearl
Toetatud dokumendiformaadid: CHM, DjVu, DOC, DOCX, ePub, FB2, FB2.ZIP, HTML, PDF, PRC, RTF, TCR, TXT
Sobivad mälukaardid: microSD (TransFlash), microSDHC
Liidese tüüp: USB 2.0
Toetatud pildiformaadid: BMP, JPG, PNG, TIF
Kõrvaklapiväljund: jah
Toetatud audioformaadid: MP3
Pikkus: 17,5 cm
Laius: 11,45 cm
Kaal: 198 grammi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.