Akupank pluss päike - ja mobiil ongi igavesti laetud?

Suur osa Androidiga telefone ei pea päevagi vastu ja aku tühjeneb juba enne õhtut. Paljud ei taha sellele mõeldagi, mis saab veel siis, kui mõneks õhtuks elektrivõrgust eemalduda - tuleb läbi saada nutitelefoni mugavusteta, mis mõnikord ongi hea puhkus.

Kui aga ikkagi on vaja ning tavaline akupank ka enam ei aita, tuleks pilgud pöörata päikese poole. Seda AM tegigi ning testis Hollandi firma Xtorm akupanka, mille kaks päikesepaneeli aitavad täis laadida nii akupanga enda kui ka ühendatud nutiseadmed.

Viimati testisime Hiinast saabunud nimetut akupanka 2013. aastal ja tõsist akupanka sel talvel. Päikesepaneelidega akupank oli laboris aga koguni 4 aastat tagasi - ja siis see veel väga muljet ei avaldanud. Hollandist kinnitati, et neil tehasest 7. juulil välja tulev akupank-päikesepaneel on hoopis teine tase - lahtikäivad kaks päikesepaneeli on uhiuut tüüpi 22% efektiivsusega energiaallikad ja akupank ise ka parajalt suur - 10 000 mAh, et ära toita mitmete päevade jooksul.

Akupangal on kaks USB-pesa, nii et laadida saab kahte seadet korraga, päikesepaneelide võimsus on 4,5 W. Samuti saab akupanka USB-laadijaga laadida.

Testimiseks andsime akupanga suvitajale ilusas rannakülas, kus suvilamajakeses puudus elekter. Kasutuses oli 1350 mAh vanemat sorti Samsungi nutitelefon.

Testi tulemused olid järgmised.

Elektrivõrgust eemal olles sai mobiili laadida 11 korda. Kokku tuli laadimisaega 15 tundi ja 30 minutit, seega kulus keskmiselt ühe laadimise peale kulus umbes 1 tund 25 min. Viimane akulaadimine tehti siis, kui viimane sinine indigaatortuluke põles (kokku on akupangal neli indikaator-LED´i).

Neljandal päeval kestis akupanga laadimine päikesepaneelidest (neid on kaks, kui kaas lahti teha) ilusa ja päikselise ilmaga kella 9.3o – 21 ja umbes kell 13.15 süttis teine sinine indikaatortuluke. Õhtul aga põles ikka ainult kaks tulukest ja oh häda – akupanga kaas ei sulgunud enam korralikult, kuigi mingit füüsilist vägivalda polnud keegi tema peal tarvitanud. Terve päeva lebas teine avatult veetünni kaane peal. Kummaline - kas tõesti see materjal deformeerus vaid päikesekuumusest (pildil vasakpoolne pilu)?

Kaaned ei sulgu.

Reedel oli päikest ainult pool päeva, teine pool päeva oli pilvealune ilm. Hommikul põles endislet neljast kaks sinist tulukest, nende järgi aku enam rohkem täis ei saanudki.

Laupäeval oli samuti samuti poolpilves ilm. Mingil ajal vilksatas korraks kolm tulukest, aga hiljem enam mitte. Nii et õhtuks ei teadnudki enam, kui palju see laadis. Pühapäev oli juba päris vihmane ja laadima õue ei viinud akupanka.

Esmaspäeva hommikul linnas päikese käes edasi laadides näitas aku indikaatorlamp korraks kolme tulukest ja kaas ei sulgugi enam korralikult. Teine probleem tekkis ka - mõnikord indikaatorlambid ei süttinud, kui akupank sisse lülitada.

Kuigi päikesepaneelid end ühe päevaga täis ei laadinud (ja isegi mitte teisel, pilvisel päeval), on akupanga maht siiski muljetavaldav. 10 000 mAh akupank laadis vanema, väikese akuga nutitelefoni täis 11 korda, uuemaid üle 2000 mAh mobiile laadis 2 korda ja lisaks sai täis üks 3600 mAh tahvel ja üks 300 mAh nutikell ning särtsu jäi veel pisut ülegi (üks indikaatorlamp neljast jäi põlema). Seega, kui pole väga võimas telefon või tahvel, võib päikese abiga tsivilisatsioonist eemalolekut pikendada lausa nädalani. Päikesega laadimisel saab akupanga iga küll natuke pikendada, aga tühjenemine jätkub. Kui ka mobiililevist väljas olla, siis saab pikendada veel rohkem, sest siis ei võta ka mobiilivõrk aku tööiga lühemaks.

PLUSSID
+ Akupank suudab täis laadida vanema mobiili korduvalt rohkem kui nädala jooksul, nutitelefoni poole kuni ühe nädala jooksul.
+ Päikesepaneelid on uut tüüpi ja kõrgema efektiivsusega: 22%.
+ Kaks USB pesa, saab laadida kahte seadet korraga

MIINUSED
- Akupanga päikesepaneeliga kaas tõmbus peale üht päeva päikese käes kaardu ja ei sulgunud enam korralikult.
- Indikaatorlambid mõnikord ei sütti, kui akupank sisse lülitada.
- Kaalub üsna palju igapäevase kaasaskandmise jaoks - 366 grammi

 

TEHNILISED ANDMED
Päikesepaneelidega akupank Xtorm AM121

Hind: 99 eurot (Xtorm-shop.ee)

Päikesepaneeli võimsus: 4,5 W
Aku mahutavus: 10 000 mAh
Aku tüüp: Li-Po
Mõõtmed: 16,5 x 10 x 2,1 cm
Sisendvoolutugevus Micro-USB-ga: 1 A
Väljundvoolutugevus: 2 x USB (5 V / 1 A + 5 V / 2,1 A)
Kaal: 366 grammi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.