Airlive Air3G – ruuter kindlapeale internetiga

(Arvutimaailm 4/10)

See on vist esimene kord, kui testime toodet, mille tootja alles otsib Eestis maaletoojat. Air3G töötab tõrgeteta EMT ja Elisa 3G modemitega, seega võiks teda siin müüa küll.

Muus osas on Airlive Air3G nagu üks WiFi ruuter ikka – üks antenn, neli LAN-porti, üks USB-pesa. Paratamatult käivad kaasas reklaamlaused ülisuurest levialast ja ülikiirest ühendusest igasuguste turbode abil, kuid hoopis olulisem on selle seadme 3G tugi. Ühendad 3G modemi USB-pessa ja internet on olemas.

Muidugi ei saa ärikasutaja oma kontorit varustada 3G internetiga läbi WiFi ruuteri, kuid siin on üks omadus, mida Airlive’i ruuteriga ära kasutada: mobiilse interneti võib panna varuühenduseks, mille peale põhiühenduse äralangemisel (tulgu ta siis ükskõik missuguse tehnoloogia abil) automaatselt ümber lülitutakse. Hiljem, kui põhiühendus taastub, lülitub ka ruuter selle tarbimisele tagasi.

Testisime ruuterit nii linnas kui ka maal. Mõlemal juhul häiris tugevalt 80sekundiline taaskäivitusaeg. Algselt 1 W võimsust ja 0,5–1 km leviala lubanud seade tõmbab oma parameetrid kohe koomale, kui asukohamaaks Eesti märkida, kus lubatud vaid 100 mW vastavalt Euroopa reeglitele. Muude raadiovõrkude segamiseta üksikus majas Soomaal levi testides ei leidnud me midagi üllatavat – puust kahekordse talumaja kattis ära, kuid väga palju majast välja WiFi b/g/n võrk ei ulatunud. Otse pakkus seade ühendust mahakeeratud võimsusel ligi 30 meetrit. USB-pesas olev 3G modem hakkas ruuteri küljes tööle kümne sekundiga.

Veebipõhises kasutajamenüüs on mitu huvitavat asja, mida seadistada. Näiteks energiasäästurežiimis võib valida kuni neli ajavahemikku, millele kehtestada säästurežiim: kas WiFi väljas, 25%, 50% või 75% võimsusel. Ülejäänud aja töötab siis täisvõimsusel.

Ruuter on välimuselt stiilne ja kaalult kerge, kõikvõimalikud plastservad ja konksud aitavad seda riputada kuhu iganes. Ka sinna, kus toidet pole käepärast, sest üks LAN-port on passiivse PoE toega (toide üle Etherneti võrgu). Kui plaan on võrku jagada vaid kasutajanime ja parooliga, siis neid on võimalik lisada ja statistikas näidatakse ära iga kasutaja kulutatud andmemaht. Kasutaja peab siis brauseri avaekraanil sisse logima.

Virtuaalserveri seadete alt on võimalik avada ruuteri taga olevatesse arvutitesse otseporte, demilitariseeritud tsooni aga saab paigutada mõne sisevõrgu IP-aadressi, et seal olev arvuti teha välisvõrgust kergemini ligipääsetavaks (näiteks mõni veebiteenustega server). Internetiaadresse saab filtreerida, IP-aadresse või seadmeid MAC-aadresside järgi saab blokeerida, seega väiksema kontori või kodutöökoha jaoks mängimisvõimalusi on. 28 MB mälu võib tõsisemale kasutajale jääda väheseks, kuid tavalises olukorras on 3G-ga ruuter end kindlasti õigustav.

KAIDO EINAMA

TEHNILISED ANDMED
Ruuter Airlive Air3G

Hind: 990 kr (Aare.ee)
Raadiovõrk: 11b/g/n
Mälu: 8 MB Flash, 32 MB SDRAM
Pordid: 4 x 10/100 Mbit/s Ethernet (üks neist PoE-ga), 1 USB port (3G modemi toega), WAN- port, R-SMA ühendusega antenn
Töörežiimid: 3G ruuter, Tugijaam (Access Point), klient, WDS Repeater, WDS Bridge, mitme virtuaalse tugijaama režiim, kasutajate autentimine brauseri avaekraanil (40 kontot ja 20 üheaegset kasutajat)
Radiuse tugi: olemas
Kaal: 280 g

PLUSSID
3G tugi
Energiasäästurežiimid
automaatne varuühenduse 3G peale ja sealt tagasi lülitamine

MIINUSED
Eesti kasutajatoe kohta veel info puudub
taaskäivitub väga aeglaselt

AM HINNE: 4-

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.