Jaapani maavärin pidurdab elektroonikatööstust

Arvutimaailm kohtus täna LG Electronicsi piirkonnajuhi Hong Ju Jeoniga, kes oli oma esimesel visiidil Tallinnas (pikem intervjuu ilmub aprillinumbris). Selgus, et üks asi, mis LG Electronicsit koos teiste elektroonikahiidudega võib peagi mõjutada, on Jaapani maavärin, mis halvas mitmed komponentide tehased maavärinapiirkonnas. Tehaste seiskumisele Jaapanis on reageerinud juba näiteks mälude kauplemishinnad. Siiski on Lõuna-Korea firmadele mõju üsna väike, kuna hoitakse vähemalt ühe kuu varusid ja paljud komponendid toodetakse Lõuna-Koreas kohapeal.

Kõige tõsisemalt on elektroonikakomponentide tootmisest kannatada saanud mälutootmine, sest üle 40 protsendi NAND välkmäludest valmib just Jaapanis. Seal toodetakse ka ligi 15 protsenti DRAM mäludest uuringufirma Objective Analysise andmetel.

Kõige lähemal maavärina tsentrile olid Toshiba ja Fujitsu "ränivahvlite" tehased. Mõlemad toodavad elektroonikakomponente n.ö toorkujul, Toshiba Iwata tehas tootis maavärinast pihta saanud piirkonnas mälusid. Toshiba kliendiks on näiteks Apple, aga nemad hangivad mälusid vastavalt vajadusele ja saadavusele ka Samsungilt ning Micron Technologylt.

Fujitsult mälusid hankiv SanDisk peatas vahepeal tootmise, kuid nüüd jätkab. Fujitsu kolm tehast Miyagis, Fukushimas ja Iwates on aga veel suletud.

Sony teatas kuue tehase sulgemisest, mis toodavad Blu-ray seadmete komponente, Li-Ion tüüpi akusid ja optilisi kettaid. 

Maavärina mõju komponentide hindadele on juba tunda: DDR3 1 Gb 128Mx8 hind kasvas PCPro artikli andmetel täna 7,5 protsenti (DRAMeXchange´is) ja 16 GB NAND välkmälukiibid kallinesid 12,5 protsenti.

Vaata lisaks:
PC PRo
PC World
Cnet
Yonhap News
Sockmarketwire (Fujitsu)
Gadgetos

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.