Kes teeb kõige odavama arvuti? CHIP nüüd 8 dollarit, Raspberry Pi 5 dollarit!

Mäletame veel neid jutte Arvutimaailma algusaegade eelsest ajast, kui siia toodi esimesed lääne arvutid ja peale ühe müüki võis endale Kristiinesse maja osta. Veel mõni aasta hiljem sai PC eest vaid "Žiguli" sõiduauto raha. Arvutite hinnad muudkui langevad ja nüüd on jõudnud pisiarvutite hinnad täiesti põhja.

Raspberry Šotimaal toodetav isend Pi Zero hind ongi juba jõudnud praktiliselt nulli lähedale: uus mudel, mis välja tuli, on senise paarikümne dollari asemel hinnasildiga 5 dollarit.

Mida selle raha eest saab? Kui vaadata tehnilisi andmeid, siis täiesti korraliku arvuti:

  • protsessor Broadcom BCM2835, 1 GHz ARM11 tuumaga
  • opmälu 512 MB
  • micro-SD kaardipesa
  • mini-HDMI pesa 1080p @60 k/s videoväljundiga
  • Micro-USB pesad andmevahetuseks ja toiteks
  • 40 klemmiga GPIO pesa, mis ühildub mudelitega A+/B+/2B
  • komposiitvideo väljund
  • mõõtmed 65 x 30 x 5 mm

Raspberry Pi Zero ei tee arvutisvõimsuses järeleandmisi ja sellel jooksevad kõik levinumad Linuxi rakendused.

Viie-dollari-arvuti on tänasest saada Suurbritannias, või kui aus olla, siis ega eriti polegi enam saada juba tunde hiljem peale väljakuulutamist. Vaata, kas on juba uusi partiisid tulnud: element14, The Pi Hut, Pimoroni. USA-s veel on, aga Adafruit ei müü seda kõige odavamat viiedollarist arvutit, vaid stardikomplekti 30 dollari eest.

Arvuti töölesaamiseks ongi lisaks Raspberry Pi Zerole vaja veel microSD kaarti, USB-toiteplokki, monitori ja klaviatuuri. Ja ega keegi Raspberry Pi-d ostagi tavaliselt igapäevaseks lauaarvutiks. Kuna tegemist on üliodava täisverelise kompuutriga, mis mahub vabalt taskusse või mõnesse väiksemasse koprusse, kasutatakse seda robootikas, tööstuses, tehnoloogiaarenduses ja miks mitte ka mängimiseks. Kui arvuti maksab 5 dollarit, saab osta neid peoga ja panna pilves tööle, programmeerida juhtima mõnda robotit jne.

Nii tutvustab äsja välja tulnud Raspberry Pi Zero´t Eben Upton Raspberry Pi Foundationist:

Kui tahad siiski Raspberry Pi Zerot saada ja poed ei taha müüa, siis võid toetada ajakirja The MagPi ja ligi kümne euro eest saad ajakirjanumbri, millega tuleb Pi Zero tasuta kaasa.

Madis Veskimeister, Pingviinitiivul OÜ,
Linuxi tundja, Raspberry Pi B, B+ ja 2 kasutaja, AM kaasautor:

See uus Raspberry miniserveriks ei sobi - pole võrgukaarti. Aga robootikaks, autonoomsetesse lahendustesse (kui just kaamerat ei taha kasutada - selle interfeissi vist pole) on hea. Kasutan B, B+ ja 2 väikesteks teenuseserveriteks/development süsteemideks, kuid see uus tundub pigem sisuliselt ülekiirendatud ja säästlikumate lisadega vana ilma Etherneti, kaamerainterfeisi ja miniformaadis portidega.

 

Kui viiedollarist ei saa, võta kaheksadollarine

Loomulikult, kolm dollarit pole mingi raha, kui ostad omale arvutit. Teinegi superpisiarvuti tootja - C.H.I.P. on justkui kokkusattumusena esmaspäeval välja tulemas oma uue mudeliga, mis esialgu maksis 9, nüüd juba on allahinnatuna 8 dollarit.

Kickstarteris kogus see projekt ulmelised kaks miljonit dollarit, nii et esialgne 9-dollrai-arvuti läks dollari võrra odavamaks. Vaatame, mida siis see odav pisiarvuti sisaldab:

  • 1 GHz protsessor
  • 512 MB opmälu
  • 4 GB välkmälu
  • WiFi b/g/n (!)
  • Bluetooth (!)

Lisaks saab C.H.I.P.-ile juurde hankida ekraani, 5 tundi kestva aku ja QWERTY-klaviatuuriga kesta, mis teeb sellest Blackberry-laadse mobiilse seadme. Sellise kestaga C.H.I.P.-i hind tuleb ligi 50 dollarit.

Nii et pole võimalik enam öelda, et arvutid on kallid. Kas autotööstus võtab eeskuju ja hakkab kunagi pakkuma nii odavaid liikureid?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.