Fibaro valvab ja juhib - kodujuhtimine õlisematele näppudele

Kui aprillis testisime Elioni arendatud kodujuhtimist, mis suures osas töötas "pista seina ja maksa" põhimõttel (Elion kogus maksu vastavalt kasutatavatele seadmetele iga kuu), siis poolakate Fibaro, mida toob maale Indome, lubab tõsisematel õlinäppudel ise asju sättida ja on natuke keerulisem. Samas - ostes vidina ära, on kõik raha kulutatud, igakuiselt maksu kuhugi pidevalt maksma enam ei pea. Samas on Z-Wave´i abil raadio teel keskusega suhtlevad andurid ja vidinad üsna kallid (ja keskus ise ka).

See poolakate keskseade sarnaneb välimuselt 2000ndate alguse (või eelmise aastatuhande lõpu) nö Eestis valmistatud seadmetega: alumiiniumprofiilist väljalõigatud kast, lihtne disain väikeste aukudega ja siniste LED-idega, mis suurt tootedisaini siin enam arendada. Ka tootmine on nii lihtne ja pole vaja ei valuvorme ega stantse, alumiiniumtoru tuleb ainult viilutada ja auke puurida. Ajatu alumiinium ajab asja ära ja tuleb odavam, samas on ka vastupidavam kui plastmasskarp.

Fibaro kasti omapära on veel see, et juhtmed käivad külge tagapaneeli eemaldades ja kui see tagasi külge kruvida, siis niisama näppe taha ajades juhtmeid küljest ära ei saagi. Võrreldes Elioni kodujuhtimise keskseadmega puudub Fibarol sisemine aku ja GSM-moodul andmesidevarunduse jaoks, kuid need luksused saab asendada näiteks UPSi ja sellise ruuteriga, millel on võimalus ka 3G andmesidet kasutada. See kõik nõuab küll rohkem pusimist ja seadistamist, kuid samas on paindlikum ja rohkema tehnikataibuga kasutajale huvitavam.

Keskseadet saab juhtida üle Interneti või mobiiltelefoniga. Netis juhtimiseks on Fibaro enda tasuta pilveteenus, kus saab oma konto siduda oma koduseadmega ja hiljem kõike ükskõik millisest brauserist vaadata. Teine võimalus on laadida oma telefoni mobiiliäpp.
 
Äpp on ilus ja hästi disainitud, töötab laitmatult ka tahvlis.
 
Keskust saab seadistada väga põhjalikult ja ilmselt esialgu ei oskagi ette kujutada või tahta, mis stsenaariume kõike võiks sisse programmeerida. Stseenide käivitamise ajendiks võib olla ettemääratud ilm, mõne muu anduri näit, millegi sisse- või väljalülitamine jne.
 
Süsteemi töö kopeeritakse alati seadmes olevale mälupulgale. Toome siis ära ka kodujuhtimissüsteemi parameetrid.
 
Fibaro tehnilised andmed:
  • Keskuse protsessor: Intel Atom 1,6 Ghz (keskuse hind 598,8 eurot)
  • Andmeside: Z-Wave koduautomaatika traadita standard
  • Mälu: 1 GB RAM, 2 GB SLC kõvaketas, 4 GB MLC taastamisketas
  • Dimmerimoodul: Universal Dimmer 500 W FGD211, kuni 500 W valgustitele 12-230 voldise pingega. Moodul on nii väike, et mahub isegi süvistatud seinalüliti pessa (65 eurot).
  • Kardina/ruloo Sulgur: juhitav raadio teel ja lülitiga, jälgib kardina või ruloo hetkeasendit. Mahub seinalüliti süvendisse (65 eurot).
  • ON/OFF Relee: lülitab kuni 3 kW seadmeid, mahub seinalüliti süvendisse (65 eurot).
  • Universaalne kaksikandur: 2 potentsiaalivaba sisendit, 1 digitaalne 1-sooneline sisend, ühendada saab kuni 4 temperatuuriandurit. 2 potentsiaalivaba väljundit (40 eurot).
  • Ukse/akna andur FGK: annab märku ukse või akna asendist (kinni/lahti) ja toetab ka DS18B20 temperatuuriandurit, edastades näidu raadio teel (50 eurot).
  • Energiakulu jälgimisega seinakontakt: minimaalse "jalajäljega", kuni 2,5 kW seadmetele, värviline LED näitab visuaalselt energiatarvet hetkel, võimalus mõõta raadioühenduse kvaliteeti. Edastab keskusele ka energiatarbimise näidu (65 eurot).
AM.ee testimises olid nutipesad, temperatuuriandur DS18B20 ukseanduri küljes, ukseandur ise ja liikumisandur. 
 
Nutipesa on üliüpisike – peaaegu ei paistagi välja pistiku tagant ja mingit suurt kopsikut kontakti kõrvale ei jää. 2,5 kW nutipistik peaks kannatama ära enamuse kodumasinaid, kui just ketassaega puid ei kavatse saagima hakata. Ootel tarbib 0,8 W. Raadioühenduseks on nagu kõikidel teistelgi seadmetel Z-Wave, üks koduautomaatika raadioühenduse standardeist.
 

Seadistamine on lihtne. 30 sekundi jooksul saab seadme lisada, sel ajal tuleb lisataval seadmel nuppu vajutada ja ongi keskusega ühendatud. Seadmele saab anda nime ja määrata asukoha, mis toas mida see konkreetne nutipesa lülitab.

Multisensor Aeotec käib nelja patareiga ja mõõdab valgust, temperatuuri, niiskust ja liikumist. Seadistada sellel suurt palju pole, üsna tavaline liikumissensor on üsna diskreetse kuppelja välimusega (ja mitteväljalülitatava punase LED-silmaga). Tundlikkust saab anduri küljes olevast potentsiomeetrist natuke kruttida. Patareide komplekt pidi kestma aasta, nii nagu teistelgi seadmetel.

Ukseandur on huvitav, sest siin saavad tõsisemad transistorihuvilised natuke näpitsate ja kruvikeerajaga tegutseda. Lausa jootmiseks jootekolviga veel ei lähe. Temperatuuriandur DS18B20 (pildil all tipus must kolme jalaga asi) tuleb ise osta ja õigetpidi ukseanduri neljast klemmist kolme külge ühendada. Siis koprus tagasi kinni panna ja seade keskusele tuttavaks teha. Mõned minutid ja temperatuurinäit ongi olemas. Samuti näitab veebikeskuses vastav ikoon, kas uks on kinni või lahti.

Universaalse sensoriga võib juba lausa jootmiseks minna - sellele saab kuni neli temperatuuriandurit külge üehndada ja viia need juhtmetega, kuhu vaja. Paraku see jäi seekord testimata.

Sateli valvekeskuse paneeliga saab Fibaro nutikodu samuti ühendada. Võib luua ka küttegraafikuid kütte juhtimiseks. Seega on tegemist üsna universaalse ja lihtsasti veebist seadistatava juhtimiskeskusega, mis on ühendatav nii valve- kui küttesüsteemidega.

Mittenutika telefoniga saab kuidagi ka SMS-kodujuhtimise paneelist käsklusi jagada.

Üldiselt töötas kõik peale väikest pusimist üsna hästi, vaid ühe tagumise toa seinapistikus ei tahtnud erinevad nutipesad võrgus püsida (see võis olla ka vana juhtmestiku viga). Mobiililt juhtimine oli iseäranis mugav. Hea oleks olnud proovida ka mõne valvekaameraga, aga seda võimalust polnud. Nutipesad igatahes olid kompaktseimad ja mugavaimad, mis seni nähtud - neid sai rahus ka tihedalt üksteise kõrval asuvatesse seinakontaktidesse panna. Ning dimmerite ja releede plussiks oli nende väiksus - polnud vaja kuskil seina uuristama hakata või lae alla karpe peitma, imekombel mahuvad need dimmerid ja releed tavalise seinalüliti süvistatud pessa seinalüliti katte alla ära. Või enamusel juhul mahuvad. 

Statistikat ja aruandlust on Fibaro süsteemi veebiliidesest kätte saada küll vähem, aga kõik olulised graafikud energiatarbe kohta joonistab veebiteenus ära. Lisapaneelid on veebiteenuses ka olemas - nii saab luua valvepaneeli, kütte- ja kliimapaneeli, niiskuse, sprinklerite, sündmuste, kasutajate, muutujate, asukoha, läbipääsusüsteemide ja isegi VoIP-paneeli, mis natuke eelseadistatutena aitavad aina keerulisemaks muutuvat targa kodu süsteemi seadistada.

Eks keerulisema ja suurema kodu või kontoriga läheb asi paratamatult keeruliseks - kuid lihtne on see, et ostad seadme välja ja edasi teed sellega ise, mida tahad, lugedes juhendeid. Tegelikult ei pea ka Fibaro pilveteenust kasutama, oma keskusele võib ka üle ruuteri väljast ligipääsu teha ja nii on sõltumatult kõik ise hallatav. Samas tavakasutajale on Home.Fibaro.com kindlasti palju mugavam.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.