Cat S40 - aeglaselt kulgev, kuid vastupidav buldooser

Cat on saavutanud selle, mida nende turundusosakond ilmselt plaaniski - kui juttu on kestvustelefonidest ja töötelefonidest õues töötajale, siis meenutatakse esimesena just seda marki. Vastupidava telefoni sünonüümiks saades on pööratud tähelepanu põhiomadusele - kestvusele erinevates rasketes tööolukordades. See tähendab, et ostja eriti muid näitajaid ei peakski vaatama ja ei vaata ka - peaasi, et luugid sulguksid veekindlalt ning ekraan oleks kindaga viibatav ja korpus purunemiskindel.

Cat S40 on karbist välja võttes silmnähtavalt elegantsem kui eelkäijad: õhem, ümaramate joontega, võiks öelda isegi, et saemehe käest sobib see ka äritelefoniks CEO kätte. Samas on Cat-i põhitunnused - alumiiniumist servad, peitmata kruvipead külgedel ja krobeline kummine tagaosa ning küljed kõik säilinud.

Ekraani all on füüsilised nupud, mis lihtsustavad keerulistes tingimustes Androidi näppimist ja küljel üks kollane nupp. Jah, see ei tee midagi. Kuid telefoni seadetes on prominentsel kohal seadistus "programmable key", mis lubab sellele nupule anda just enda soovitud funktsiooni. Äirkasutaja jaoks hea omadus mõni oma rakendus või tegevus käima tõmmata vaid nupuvajutusega. Testi jaoks tundus kõige sobivam see nupp programmeerida taskulambilülitiks. Niisama vajutades ei reageerinud, pidi paar sekundit all hoidma, siis käivitus eelprogrammeeritud funktsioon.

Telefon heliseb väga valjult. See on üks valjemaid telefone, võiks võrrelda isegi Marshall Londoniga, ainult et plärin pole muidugi kaugeltki nii kvaliteetne. Ka kõne helikvaliteet on keskmine või isegi alla selle. SIM-kaardid, SD-kaart ja USB pesa käivad kõik lihtsalt kinnisurutavate luukide taha, mingit suurt isneneritarkust veekindluse tagamisel nende luukide juures pole rakendatud. Lihtsalt kummitihendid käivad nii tihedalt, et luuke peab veidi jõuga kinni suruma ja tugevate küüntega lahti kangutama.

IP68 standardile vastavus tähendab, et Cat S40 peab vastu tihedale peene tolmu rünnakule ja on kaitstud mitte ainult korraks vette kukkumise vastu, vaid ka püsivamalt vette sattumise eest. Täpsemalt - korpus peab vastu kuni 1 meetri sügavusel vees kuni tund aega olemist. Kere jätab mulje heast koostekvaliteedist, tugevast konstruktsioonist.

Mittevahetatav aku peab samuti hästi, kaks ja isegi enam päeva, mis on lausa oluliselt üle nutitelefonide keskmise.

Samas on see aku pikk kestvus ja ka mõned puudused sellest, et telefoni riistvaraline sisu on pigem lahjemate seast kui tippklassist. Ekraan on küll IPS ja väga ere, mis võimaldab töötada päikese käes, nii et ekraanilt midagi lugeda on näha, kuid piksleid on vaid 540x960, mis on juba eilne päev. Ka kindaga puutetundlikkuse tagamiseks tehtud täiendused on tavalist, sõrmega puudutamise tundlikkust veidi vähendanud ning sõrmega peab ekraanile natuke tugevamalt vajutama, kui uute telefonidega seni harjutud. Samas on ka märg ekraan pea sama puutetundlik kui kuiv.

Kiibistik on Qualcommi üks lihtsamaid ja aeglasemaid ning jõudluse poolest kuulub pigem kõige odavamate telefonide riistvarasse, operatiivmälu 1 GB ning välkmälu 16 GB, mis võib paljudes olukordades olla kasutajale enam-vähem piisavalt. Kui pole, saab lisada muidugi ka microSD kaardi. Operatsioonisüsteemiks on moodne Android 5.1 Lollipop, andmeside toetab LTE standardeid, kuid mitte kõige uusimaid  (150 Mbit/s).

Telefoni uimasus väljendus mõnedel hetkedel näiteks selles, et vajutad kuhugi ja reaktsiooni ei järgne. Vajutad siis veel kuhugi ja siis, hetk hiljem, täidetakse järjest mõlemad käsud.

Jõudlustestide tulemused
Vaata võrdlust teistega siit

  • Geekbench 3 - 742 p
  • AnTuTu Benchmark - 17925 p
  • 3DMark (Slingshot) - 36 p
  • Quadrant - 8245 p
  • Linpack - 329 927 MFLOPS

8-megapiksline kaamera tagaküljel on samuti keskmine või pigem lahjavõitu, aga jooniste skannijana ja ühe huvitava rakendusega sai selle kaameraga hakkama. Nimelt on Cat-il kaasas ka ports ehituse ja tööstusega seotud mobiiliäppe, mis koondatud oma "poodi" ja üks teemakohane rakendus mõõtis õlitilga kuju järgi paberil, millal on vaja masinal õli vahetada. Peaaegu täppi pani - kaamera pildistas õlitilka, rakendus hindas laialivalgunud tilga suurust ja värvust ning andis soovituse ligi 4000 km läbisõidu eksimise täpsusega. Enne kulus siiski mitu katset, et näite usaldama hakata.

Mõned testpildid on siin ja nagu näha, kipub kaamera mõnikord säriga mööda panema. Heledad kohad saavad ülevalgustatud ja hämarad nurgad alavalgustatud. Siin on mõned näidispildid, keskmiselt heades valgusoludes sai ka normaalsed ilupildid kätte. Kliki pildil, näed originaali.

Telefon tegi ka kaks iseeneslikku restarti taskus, mille põhjus jäigi selgusetuks. 

Arusaadav, et Cat on kasutusele võtnud üsna standardse Androidi, kuid kindaga kasutaja jaoks oleks siiski ehk hea ka seda kasutajaliidest natuke tuunida, nagu Sony, Samsung või HTC teevad. Suuremad nupud, erivalikud, millele kindaga hästi pihta saada - see kõik oleks väga abiks. Ühes kohas siiski võis märgata kindasõbralikumat lähenemist - Speed Dial ehk helistamise kiirvalik oli suurte, kindasõbralike numbrikastidega.

Telefonil on kahe SIM-kaardi pesa. Nano-SIm-ide raam on ülimalt õrn ja peen, seega ei maksa SIM-e kuskil tööpostil kinnastega vahetama hakata. Pigem tuleks teha seda steriilses kabinetikeskkonnas ja rahulikult.

Mida siis kokkuvõtteks öelda? jah, see on hea tugev telefon. Kestvustelefonina näeb ka hea välja. Märga ekraani saab hästi sõrmitseda, reageerib ka kindale, teeb valju heli. Kui see on määrav, siis see telefon on ostmist väärt. Kui aga on vaja ka sisemist kiirust, et rakendused hästi lippaksid ja ekraan oleks punktitihe, siis peaks juba kaaluma hakkama, kas võtta mõni võimekam, kuid füüsiliselt vähem vastupidavam isend. paraku tuleb alati kompromisse teha.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Cat S40

Hind: 429 eurot (Kännukas)
Ekraan: 4,7-tolline IPS, qHD, 540x960 pikslit
Protsessor: Qualcomm MSM 8909, 1,1 GHz, neljatuumaline
Operatsioonisüsteem: Android 5.1 Lollipop
Vastupidavus: Mil Spec 810G, töötamise temperatuurid -25 °C kuni 55 °C, IP68 ehk tolmukindlus ja veekindlus 60 minutit 1 m sügavusel
Võrk: 2G/2.5G - GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz; 3G/3.5G - HSPA: 850/900/1800/1900 MHz; 4G - LTE Cat4: 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
Mälu: sisemine mälu 16 GB, RAM 1 GB, MicroSD mälukaardipesa, mis toetab kuni 64 GB mälukaarti
GPS: jah
Andurid: kiirendusandur, lähedusandur, valgusandur, digitaalne kompass
Ühenduvus: 3.5 mm stereopesa, NFC, Bluetooth 4.1, WiFi IEEE 802.11 b/g/n, micro-USB 2.0, dual-nanoSIM
Kaamera: 8 MP põhikaamera, autofookus, LED välk; video salvestus 1920x1080 @ 60 fps, 2 MP esikaamera
Aku: 3000 mAh
Mõõdud: 144,9x74,1x12,5 mm
Kaal: 185 g

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.