HP EliteBook Folio 9470m - teflonarvuti ärikasutajale

Kuidas tekitada elevust ja panna kasutajad üht toodet ihkama? Muidugi väikese defitsiidiga ja jutuga, et tahtjaid on nii palju, et häid arvuteid ei pruugi kõigile jätkuda. HP elitaarne äriklassi ultrabook ehk õhuke ja kerge sülearvuti EliteBook 9470m ongi saanud endale sellise põnev-turundusliku tausta. Kui arvutit katsuda saab, siis võib öelda, et äriklassi kohta on see mugav masin küll ja teatud juhtudel tasub ihaldada.

See pole küll nii voolujooneline ja kumerate vormidega kui Samsungi 9. seeria, kuid oma kõige suurema sarnaneja – Macbook Proga kõrvuti pannes on elegantsi sama palju või rohkemgi ja ärikasutaja jaoks vajalikke porte kuhjaga. Alumiiniumsulamist korpus ja madalad mustad klahvid aga on üldine Macbookidest üle tulnud trend nüüd ka äriklassi masinatel. Mugav ja praktiline.

Ühendusvõimaluste rvaatlusingi tehes väärib märkimist, et ultrabooki üliõhukesse kesta on mahutatud ka ID-kaardi lugeja, mis Eesti äriklassile võiks meeltmööda olla. Tavaliselt ultrabookide juures sellisest mugavusest ei maksaks unistada. ID-kaart töötab ka, kuigi installides visati korraks ette ka veateade. Esinduses avaldati kahtlust, kas kaardi tarkvara on juba Windows 8-ga täielikult ühilduv, aga peale sisselogimise ja allkirjastamise proovimist võib öelda, et kõik toimib. Nii PIN1 kui PIN2.

Kõrvaklapi- ja mikrofonipesa on kolinud ühte auku, nagu viimasel ajal kombeks. Teine viimase aja trend on samuti esindatud: särtsu andev USB pesa. See annab toidet näiteks mobiili laadimiseks ka siis, kui arvuti on välja lülitatud. Hea näiteks reisil mobiili laadida, kui arvuti aku veel täis on. Kõik kolm USB-d on kiired, 3.0 standardi pesad.

Aku on erinevalt ultrabookides levima kippuvast trendist siiski eemaldatav ja vahetatav, vajadusel saab juurde osta suurema aku, mis hobuserauakujuliselt klammerdub arvuti põhja alla. Või veel suurem - 5400 mAh kogu arvuti põhja kattev aku. Tavaline standardaku aga kestab üle viie tunni, nagu ultrabookidele kombeks ja nagu Inteli ultrabookide standard ette näeb. Nii võimsa masina (pealegi veel õhukese ja kerge) kohta on seda päris normaalselt.

Mälule ligipääsuks on siiski mingeid tööriistu vaja, päris kätega sisu lahti ei saa. Juhul, kui mälu vaja laiendada. Aga see pole muidugi ka igapäevane töö.

Monitoriga ühendamiseks sobib Displayport, mis tagab hea pildi ka kõrge eraldusvõimega kuvaritega, kuid vana hea VGA port on ka olemas – enamus projektoreid suhtlevad veel selle kaudu ja äriklassi kasutaja tahab tihti oma masinat mõne vana projektoriga ühendada. SD/MMC kaardi pesa on serva alla ära peidetud. Sõrmejäljelugeja on kohe paremal klaviatuuri all.

Dokiga on aga kummalised lood. Arvutile käib see külge tagumise serva alla ja lukustub paremalt küljelt. Kummaline ehitus on sellepärast, et sama dokk sobib ka väiksema ekraaniga mudelitele, igaühe jaoks pole vaja eraldi dokki muretseda. Ühilduvus on jälle ärikasutajale olulisem kui kodukasutajale.

Dokk annab juurde veel neli USB-pesa, dubleerib doki kinnituse alla jääva LAN-pesa ja monitoriühendused.

Klaviatuuril on reguleeritava heledusega taustavalgustus, eraldi nupp heli vaigistamiseks ja WiFi katkestamiseks. Need kaks on jällegi ärikasutaja jaoks olulisemad kui muud imelised lisanupud. Muud lisanupud ongi ära jäetud. Helivaljust tuleb funktsiooniklahvide vahendusel reguleerida, mis on küll ebamugavam, aga eks iga lisanupp maksab.

Kuna arvutis on Windows 8, siis võiks eeldada ka puutetundlikkust, aga seda pole. Siis vajab Windows 8 väga head hiireplaati, et viipekäskudega puutetundliku ekraani puudumist kompenseerida. Hiireplaat on hea, sile ja sõrmesõbralik, kuid viipekäskude jaoks võiks olla veelgi tundlikum, eriti servaviibetele. Samas midagi häirivalt ebamugavat ka polnud, pikapeale harjub. Mugav on samas see, et hiireklahvid on eraldi ja dubleeritud nii hiireplaadi all kui kohal. Hiireplaadil on vasakul ülal väike täpike – sellele kiirelt topeltkoputust tehes lülitatakse hiireplaat välja.

Ekraan on 1366 x 768 eraldusvõimega, mis on natuke vähevõitu, kuna peaaegu sama eraldusvõimega on juba nutitelefonid. Üle Full-HD võiks ikka juba jõuda ka äriklassi süleritega. Lihtsalt tekstidega manipuleerides pole ekraanil viga, aga tüüpilise argumendina äriklassi masinate juures mugav töö suurte exceli tabelitega võib natuke häiritud olla.

Testides oli masina tuum Inteli kolmanda põlvkonna Core i5-ga kohati kiire, kohati keskmine. Näiteks Super Pi testis 1 minut ja 6 sekundit polnud just tipp, aga keskmine. Geekbench andis tulemuseks 3962 punkti - juba päris korralik. PCMark 7 tulemus 4700 punktiga on ka päris korralik tulemus võrreldes eelmise aasta ultrabookidega.

Windows 8-ga pole enam kaasas (koledaid) litsentsikleepse, mida ärikasutajad vanast harjumusest ikka veel otsivad uue arvuti pealt. Neid pole enam vaja, litsents on elektrooniline. Põhja all on küll Windows 8 ilukleeps, kuid see ei kohusta ega anna õigust millekski.

Kõvakettatestija HD Tune sai ketta kiiruseks 66,7 MB/s, sees oli Inteli hübriidketas (500 MB). Sellel oli 12 GB suurune SSD puhver veel ka, mis kiireid asju teeb veel kiiremini. SSD osa keskmine kiirus oli HD Tune´i andmetel 403 MB/s. Muidugi saab valida ka täis-SSD-ga mudeli.

Arvuti käivitub 11 sekundiga.

Saab downgrade´ida Windows 7 peale, mis puutetundliku ekraanita arvutil on ärikasutaja jaoks mõistlik valik. Uue kasutajaliidesega tuleb muidu kasutajatel liiga palju kasutajatoe poole pöörduda.

 

TEHNILISED ANDMED
Ärisüler HP EliteBook Folio 9470m

HIND: 1374 eurot, dokk 137,5 eurot, lisa-aku 157 eurot (MarkIT)
Protsessor: Intel Core i5 3427U 1.8 GHz
Operatsioonisüsteem: Windows 8 Pro / Windows 7 Professional 64-bit downgrade
Mälu: 4 GB
Kõvaketas: 500 GB (Hybrid Drive 12 GB SSD)
Ekraan: 14-tolline, matt, 1366x768 pikslit, Intel HD Graphics 4000
Ühendused: 3 USB 3.0 porti, Gigabit Ethernet, SD/MMC kaardiluger, ID-kaardi luger, Disdplayport, VGA port, kõrvaklapi/mikrofoni pesa
Aku: üle 5 tunni
Kaal: 1,6 kg
Mõõtmed: 33,8 x 23,1 x 1,89 cm

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.